ЗЛАТНА ПЕТОРКА

Маки, Ката и Џиџи се верни другари кои веруваат во своите младешки идеали. Но кога Маки и Ката ја објавуваат својата свршувачка, кај Џиџи се појавува љубомора. Во тој период на комунистички ликвидации, во 1951, се случува неразјаснето убиство на петмина студенти, меѓу кои е и Маки. Половина век подоцна, Алавантие, како сведок и истражувач, се враќа во родната Струмица со досието „Златна петорка“. Неговите тајни и сознанија внесуваат дополнителен немир во брачниот живот на Ката и Џиџи. Во филмот провејува мотивот инспириран од вистинитиот настан за петтемина струмички студенти за кои УДБА водела специјално досие под кодни имиња, тема која долги години беше табу-тема кај нас, за конечно преку оваа возбудлива филмска сторија, да добиеме филмска екранизација која е исто толку филм за минатото, колку што е филм и за сегашноста.

Жанр: Драма, Историски, Романтичен / љубовен

Траење на филмот : 91 минути

Режија: Горан Тренчовски

Улоги: Петар Арсовски, Игор Ангелов, Љупка Џундева, Јана Стојановска, Ненад Милосављевиќ

Возрасна категорија: Трета категорија, 12+

Датуми на прикажување:
26.10.2016 СРЕДА во 22:15 ч.
27.10.2016 ЧЕТВРТОК во 20:00 ч.
28.10.2016 ПЕТОК во 20:00 ч.
29.10.2016 САБОТА во 20:00 ч.
30.10.2016 НЕДЕЛА во 20:00 ч.

Цена на влезниците: 100 денари.

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...