За луѓето и боговите

Des Hommes et des Dieux

Манастир сместен во планините на Магреб, во деведесеттите години од ХХ век. Осум француски христијански монаси живеат во хармонија со нивните муслимански браќа.Кога една екипа странски работници е масакрирана од исламистичка група, во регионот завладува терор. Војската им понудува заштита на монасите, но тие одбиваат. Треба ли да си заминат? И покрај сè поголемите закани околу нив, одлуката на монасите да останат по секоја цена ден по ден се остварува…Овој филм наоѓа слободен израз во инспирацијата од животот на цистерсијанските монаси од Тибхирин во Алжир, од 1993 до нивното грабнување во 1996.

Режија:  Гзавие Бовоа

Улоги :  Ламбер Вилсон, Мајкл Лонсдал, Оливие Рабурди.

Датум на прикажување:  17.04.2015 во 21.00 ч.

Мала  сала

Влез бесплатен

 

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...