УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ La belle & la bête

УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ

La belle & la bête

 

После загубата на богатството во морето, еден очаен трговец е принуден да се повлече на село со своите шест деца, меѓу кои се наоѓа и неговата љубимка и најмлада ќерка, Бела. На напорното патување трговецот го открива волшебното царство на Ѕверот. Воодушевен од прекрасната, но забранета роза која ја наоѓа таму, решава да ја украде и да ѝ ја однесе како подарок на својата најмила Бела. Меѓутоа, поради оваа постапка Ѕверот го осудува на смрт. Бела, која се обвинува себеси за страшната несреќа што го снашла нејзиното семејство, решава да го жртвува сопствениот живот во замена за татковиот. Меѓутоа, нејзе не ја очекува смрт, туку чуден живот исполнет со радости, магија и меланхолија. Бела и Ѕверот постепено се зближуваат и градат меѓусебна доверба. Таа открива дека зад дивото и осамено суштество се крие маѓепсан згоден принц, па вооружена со сопствената сила и срце успева да го ослободи Ѕверот од клетвата и на тој начин да ја спознае вистинската љубов.

„Убавицата и ѕверот“ е семејна приказна која ја раскажува универзалната бајка за заљубената двојка чијашто љубов опстанува наспроти разликите. Тоа е повеќеслојна приказна наменета и за децата и за возрасните која, меѓу другото, раскажува за моќта на љубовта наспроти материјализмот и расипаноста, што претставува битна приказна за нашево време.

 

Жанр: фантазија, романса

Траење на филмот: 112 мин.

Режија: Christophe Gans

Улоги: Vincent Cassel, Léa Seydoux, André Dussollier

 

Датуми на прикажување:

Четврток  27.03.2014 проекција во 20.00 часот Голема сала

Петок        28.03.2014 проекција во 20.00 часот Голема сала

Сабота     29.03.2014 проекција во 20.00 часот Мала сала

Недела     30.03.2014 проекција во 22.00 часот Мала сала

 

Мала сала

 

Цена на влезници: 100 денари

Поврзани објави

СИ БЕШЕ ЕДНАШ ВО СРБИЈА

СИ БЕШЕ ЕДНАШ ВО СРБИЈА

Bilo jednom u Srbiji За време и по првата светска војна, две момчиња и две девојки од Лесковац: Цоне и Дине, Зорка и Ружица имаат различни судбини но повторно се сретнуваат. ССојузниците го однеле Дине во Париз, каде научил сѐ за убавините на животот. Откако е ранет, Цоне пати од амнезија и...

ДОКТОР СТРЕЈНЏ ВО МУЛТИВЕРЗУМОТ НА ЛУДИЛОТО

ДОКТОР СТРЕЈНЏ ВО МУЛТИВЕРЗУМОТ НА ЛУДИЛОТО

Doctor Strange in the Multiverse of Madness Доктор Стивен Стрејнџ фрла забранета магија која ја отвара вратата кон мултиверзумот, вклучувајќи и алтернативна верзија од него, која како закана за човештвото е преголема за комбинираните сили на Стрејнџ, Вонг и Ванда Максимоф. Жанр:Акција...

ПЛАТЕНИК

ПЛАТЕНИК

The Contractor Наредникот Џејмс Харпер, кој е отпуштен од специјалните сили на америчката војска, ризикува сѐ кога ќе се вработи во приватна организација на платеници. Жанр:Акција, Трилер Траење на филмот :  103 минути Режија: Tarik Saleh Улоги: Chris Pine, Ben Foster, Gillian...