Тв Алфа: „Браќа Манаки“ ќе ја сефтоса дигиталната кино – опрема

Битолските филмофили ќе бидат соочени со најсовремените предизвиците од седмата уметност , бидејќи во Центарот за култура во Битола пристигна најавената дигитална кино- опрема, која ќе биде сефтосана со емитувањето на неколку филмски остварувања од годинешното издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“

 Битолските филмофили ќе бидат соочени со најсовремените предизвиците од седмата уметност , бидејќи во Центарот за култура во Битола пристигна најавената дигитална кино- опрема, која ќе биде сефтосана со емитувањето на неколку  филмски остварувања од годинешното издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“.

– Имаме набавено нова дигитална опрема која што повеќе пати ја најавувавме  и истата веќе е стигната, поставена и е спремна за реализација на 34- тото издание на фестивалот „Браќа Манаки“ . Но, освен она што е најзначајно за тој сегмент, фестивалот да биде технички на највисоко ниво во својата историја,  опремата е исто многу значајно за понатамошното функционирање на киното во центарот за култура- рече на денешниот прес Борче Димитровски, директор на Центарот за култура во Битола.
Оваа опрема чини над 110. 000 евра, а средствата ги обезбедија Министерството за култура, “Еуримаж“ и Општината Битола. Со тоа,  создадени се сите технички услови за врвна реализација на фестивалот “Браќа Манаки“. Меѓутоа, тука не е крајот на кино- прикажувачките посластици.  Во Центарот за кутлура, по завршувањето на фестивалот, ќе биде отворено 3 Д- кино со секојдневен репертоар од најновите холивудски и европски филмови, а за самиот старт во октомври, во редовен репертоар, битолчани ќе ги видат македонските фгилмски остварувања “ Соба со пијано“ од Игор Иванов Изи и “Балканот не е мртов“ од Александар Поповски.

Поврзани објави

ВСЕЛЕНСКОТО МОМЧЕ

ВСЕЛЕНСКОТО МОМЧЕ

SPACE BOY Џим е надарено 11-годишно момче со пасија за вселената и науката. Доселувајќи се во нов град со татко му, Џим треба да учествува на натпревар за млади научници со неговата нова соученичка Ема. И покрај нејзината неподготвеност, Џим ја убедува да го имитира проектот „Екселсиор“ на...

БИБИ И БОБИ ВО СНЕШКОВГРАД

БИБИ И БОБИ ВО СНЕШКОВГРАД

Каква новогодишна авантура! Неверојатна, возбудлива и како и секогаш - непредвидлива! Биби и Боби патуваат со снешкото Гого кон Снешковград за таму да ја пречекаат Новата година. Но, Снешковград е пуст и тивок. Каде се сите снешковци? Зошто никој не ја прославува Новата година? Гледајте ја оваа...

МАЧОРОТ ВО ЧИЗМИ: ПОСЛЕДНА ЖЕЛБА

МАЧОРОТ ВО ЧИЗМИ: ПОСЛЕДНА ЖЕЛБА

Puss in Boots: The Last Wish Мачорот во чизми открива дека неговата желба за авантура има последици - потрошил 8 од неговите 9 животи. Мачорот оди на патување да ја најде митската последна желба и да си ги врати своите 9 животи назад. Жанр: Анимиран / цртан, Комедија, Авантура Траење на...