Таткото

THE FATHER

Десетгодишниот Нори и татко му Гесим заработуваат продавајќи цигари во предвоеното Косово во 90-тите години. Гесим не сака да слушне ништо за мајка му на Нори. Тој е експерт за бегство од минатото и сaега сака да побегне од Косово без Нори. Но момчето прави сѐ што може за да го спречи татко си да замине. Се случува незгода. Шокираниот татко го носи Нори во болница. Кога Нори излегува, таткото едноставно го нема. Лут, но решителен, Нори заминува на опасно патување за да го пронајде татко си. Го наоѓа во Германија. Со својата детска упорност, тој се соочува со татко си и не може да му прости што го напуштил.

Жанр: Драма

Траење на филмот: 104 Минути

Режија: Visar Morina

Улоги: Astrit Kabashi, Val Maloku, Enver Petrovci, Adriana Matoshi, Aurita Agushi, Armend Ismajli, Alban Ukaj, Xhevdet Jashari

Датуми на прикажување:


19.12.2015 САБОТА ВО 21.00 Ч (мала сала)

 

Цена на влезниците -100 ден

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...