ОДМАЗДА НА ЖЕНСКИ НАЧИН The Other Woman

ОДМАЗДА НА ЖЕНСКИ НАЧИН The Other Woman

ОДМАЗДА НА ЖЕНСКИ НАЧИН The Other Woman   Три карактерно различни жени имаат само една заедничка ставка во животот- ги изиграл истовремено истиот маж. Повеќе не е важно која ќе биде со него, туку како ќе се осветат. Дали постои пострашна работа од женската освета? Кога Карли ќе дознае дека нејзиниот дечко е оженет (Камерон ..

ГОЛЕМАТА УБАВИНА LA GRANDE BELLEZA

ГОЛЕМАТА УБАВИНА LA GRANDE BELLEZA

ГОЛЕМАТА УБАВИНА LA GRANDE BELLEZA   „Големата убавина“ е визуелно спектакуларен филм во кој се насетуваат моменти од класичните дела на Федерико Фелини. Новиот проект на Паоло Сорентино беше ентузијастички прифатен од фестивалската публика и од критичарите. Рецензентката на „Њујорк тајмс“ филмот го нарече „невообичаено забавна халуцинација“, а според „Варајети“ се работи за „неверојатна кинематографска ..

КАПЕТАН АМЕРИКА Captain America: The Winter Soldier

КАПЕТАН АМЕРИКА Captain America: The Winter Soldier

КАПЕТАН АМЕРИКА Captain America: The Winter Soldier   Две години по добро познатиот „Осветници 2“, Стив Роџерс (Капетан Америка) живее мирно во Вашингтон, и се обидува да се прилагоди на современото општество. Меѓутоа после акцијата S.H.I.E.L.D, еден сонародник е нападнат и Стив е вплеткан во интрига која претставува потенцијална закана за планетата Земја. Заедно со ..

ФИЛОМЕНА Philomena

ФИЛОМЕНА Philomena

ФИЛОМЕНА Philomena   Новинар што пишува за политички теми наоѓа жена која се вика Филомена и која е во потрага по својот син. Филомена забременила како тинејџерка, во Ирска, 1952 година. Поради осудата на околината која ја нарекла жена без морал, детето ѝ е одземено и е дадено на посвојување во Соединетите Американски Држави. Наредните ..

MUPPETS MOST WANTED Мапетите во бегство

MUPPETS MOST WANTED Мапетите во бегство

MUPPETS MOST WANTED   За време на светската турнеја, Мапетите ќе затекнат голема Европска кражба на скапоцени работи предводена од лукав криминалец и неговиот подмолен помошник. Приказната се заплеткува кофа Мапетите ќе сфатат дека криминалецот е многу сличен на Кермит.   Жанр: Авантура, Комедија Траење на филмот: 112 мин. Режија: James Bobin Улоги: Tom Hiddleston, Salma Hayek, ..

Детето на злото Devil’s Due

Детето на злото Devil’s Due

Детето на злото Devil’s Due   Зек и Саманта запловуваат во брачните води како и секој останат заљубен пар – голема венчавка во црква, тропски меден месец и големи планови за иднината. Меѓутоа настануваат компликации во плановите оној момент кога на патувањето ќе се изгубат и Саманта неочекувано ќе остане трудна. И покрај тоа, тие ..

Вампирска академија: сестри по крв  VAMPIRE ACADEMY: BLOOD SISTERS

Вампирска академија: сестри по крв VAMPIRE ACADEMY: BLOOD SISTERS

Вампирска академија: сестри по крв VAMPIRE ACADEMY: BLOOD SISTERS   Академијата св. Владимир не е само обично приватно училиште – тоа е тајно место во кое вампирите учат како да користат магија, а додека дампирите пола луѓе – пола вампири, проаѓаат низ обука како би можеле да ги заштитат. Дампирите ги штитат Мороите, мирољубиви, смртни ..

Зимска приказна Winter’s tale

Зимска приказна Winter’s tale

Зимска приказна Winter’s tale     Ова не е вистинска приказна. Ова е љубовна приказна! Овој филм ни ја раскажува приказната за Питер Лејк, крадец кој се заљубува во Беверли Пен, богата девојка од Менхетен која живее во куќа која тој ја ограбува. Беверли е болна, и Питер мора да се раздели од неа. Приказната ..

Лего Филм  Lego: The Movie

Лего Филм Lego: The Movie

Лего Филм Lego: The Movie   ЛЕГО филм го следи Емет, обична и потполно просечна ЛЕГО фигура која секогаш постапува по правила. Но одеднаш настанува збрка и Емет го прогласуваат за извонредна особа која е клучот за спас на светот.   Жанр: Анимиран/Цртан, Комедија Траење на филмот:  мин. Режија: Phil Lord, Chris Miller Улоги: Chris Pratt, ..

Чувари на споменици  The Monuments Men

Чувари на споменици The Monuments Men

Чувари на споменици The Monuments Men   Во трка против времето, група од уметнички историчари и кустоси од музеи се обединуваат за заедно да успеат да го вратат вредното уметничко богатство украдено од нацистите пред Хитлер да ги уништи.   Жанр: Драма, Биографија, Акција   Траење на филмот: 118 мин. Режија: George Clooney Улоги: Matt Damon, George ..