СОЛАН И ЛУДВИГ

Божиќ се наближува, а нема снег. Малиот еж Лудвиг е многу тажен, зашто посакува снегот конечно да почне да паѓа. Неверојатниот изум на Реодор Фелген, најголемиот топ на светот кој фрла снег, завршува во погрешни раце – уредникот на локалниот весник Фриманд  Плосен, кој само размислува за рушење на рекордот во производство на снег. Лидвиг и свраката Солан ќе ги здружат  силите и ќе се обидат да ги поправат работите. Додека беснее страшна снежна бура, препуштени се самите на себе затоа што Реодор Фелген одеднаш исчезнува. Како што катастрофата што се заканува да го уништи целото цело, така Лудвиг ги надминува сите свои стравови за да ги спаси пријателите, селото и Божиќ.

СИНХРОНИЗИРАНО

Анимација, семеен

Препорачана возраст: 5+

Земја на потекло: Норвешка

Траење: 73 минути

19.12.2014 ПЕТОК во 18.00 ч.

Цената за единечен билет ќе изнесува 100 денари, а за групни посети 70 денари.

Поврзани објави

ЧОВЕКОТ ВИКАН ОТО

ЧОВЕКОТ ВИКАН ОТО

A Man Called Otto Ото е нерасположен човек кој се има откажано од животот по загубата на неговата жена. Кога младо семејство се доселува во негова близина, тој ја запознава Марисол, со која развива пријателство кое ќе му го разниша светот во кој живеел до сега. Жанр: Драма...

ФЕЈБЛМЕНОВИ

ФЕЈБЛМЕНОВИ

The Fabelmans Растејќи во пост-воена Аризона, млад човек со име Семи Фејблмен открива застршувачка семејна тајна и ја истражува моќта на филмовите врз вистината. Жанр: Драма Траење на филмот : 151 минута Режија: Steven Spielberg Улоги: Michelle Williams, Gabriel La Belle, Paul...

АСТЕРИКС И ОБЕЛИКС: СРЕДНОТО КРАЛСТВО

АСТЕРИКС И ОБЕЛИКС: СРЕДНОТО КРАЛСТВО

Astérix & Obélix: L'Empire du Milieu Единствената ќерка на кинескиот император Хан Шуанди бега од строгиот принц и бара помош од Галите и двајцата храбри воини Астерикс и Обеликс. Жанр:Семеен, Комедија, Авантура Траење на филмот :  Режија: Guillaume Canet Улоги: Zlatan...