СИНА Е НАЈТОПЛАТА БОЈА La vie d’Adèle

СИНА Е НАЈТОПЛАТА БОЈА

La vie d’Adèle

„Сина е најтоплата боја“ е предмет на контроверзии уште од својата премиера на овогодинешниот Канскиот филмски фестивал. Петнаесетгодишната Адел сонува да ја искуси својата прва љубов. Едно убаво момче од нејзиниот клас се вљубува во неа, но вознемирувачка еротска мечта ја стресува врската уште пред таа да почне. Адел замислува дека мистериозната, синокоса девојка која случајно ја сретнува на улица, доаѓа во нејзиниот кревет и води љубов со неа. Синокосата девојка, која е самоуверена и постара студентка по уметност, наскоро навистина влегува во животот на Адел со што почнува силна и комплицирана љубовна приказна која трае една деценија и е неверојатно универзална во својата суштина.

 

Жанр: Драма

Траење на филмот: 179 мин.

Режија: Abdellatif Kechiche

Улоги: Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos, Salim Kechiouche, Jérémie Laheurte, Catherine Salée

 

Датуми на прикажување:

Четврток  20.03.2014 проекција во 20.00 часот

Петок        21.03.2014 проекција во 20.00 часот

Сабота     22.03.2014 проекција во 20.00 часот

Недела     23.03.2014 проекција во 20.00 часот

 

Мала сала

 

Цена на влезници: 100 денари

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...