СИ БЕШЕ ЕДНАШ ЕДНА ШУМА

СИ БЕШЕ ЕДНАШ ЕДНА ШУМА

Документарниот филм „Си беше еднаш една шума“ започнува во крошната на едно големо дрво моаби во сливот на реката Конго и Габон, додека познатиот француски ботаничар, Франсис Ал седи на гранка и црта. Секоја билка и секое животно во шумата се интимно поврзани.
Новиот филм на францускиот режисер Лик Жак не претставува само омаж на величествената прашума туку и апел за нивна заштита од изумирање. Жак ја следи животната приказна на прашумата во која во текот на стотина години се одиграле природни процеси.

СИНХРОНИЗИРАНО

Документарен
Препорачана возраст: 4+
Земја на потекло: Франција
Траење: 78 минути

12.12.2014
ПЕТОК

во 18.00 ч.
Цената за единечен билет ќе изнесува 100 денари, а за групни посети 70 денари.

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...