ЌЕ БИДЕМЕ СВЕТСКИ ПРВАЦИ
Рејтинг 5
Вкупен рејтинг од 1 оцени на гласачи. Можете и вие да оставите оценка. Само притиснете на звездичките и "Прифати" копчето.
Прифати
Summary 5.0 супер

Bićemo prvaci sveta

Од продуцентот на најгледаната српска филмска и ТВ сага „Монтевидео“, ни доаѓа уште една вистинита спортска приказна посветена на кошарката.
„Ќе бидеме светски прваци“ е приказна за четири пионери кои ја основале Југословенската школа за кошарка и се заслужни за развојот на овој спорт во Европа – Небојша Поповиќ (Страхиња Блажиќ), Борисав Станковиќ (Александар Радојичиќ), Радомир Шапер (Милош Биковиќ) и Александар Николиќ (Марко Јанкетиќ). Централното случување е финалниот натпревар на Светското првенство во Љубљана, 1970 г., повеѓу тимовите на Југолавија и Соединетите Американски Држави.
Низ призмата на главниот лик Небојша го следиме развојот и животниот пат на ентузијастите кои со својата професионалност, идеи и напори го оствариле својот сон – првиот златен медал на Светско првенство, со огромна помош од истомислениците од сите краеви на поранешната земја.

Жанр: Драма, Историски, Комедија

Траење на филмот: 126 мин.

Режија: Darko Bajić

Улоги: Strahinja Blažić, Miloš Biković, Aleksandar Radojićić, Marko Janketić

Возрасна категорија: Трета категорија, 12+

Датуми на прикажување:
ЧЕТВРТОК 19.03.2015 20.00
ПЕТОК 20.03.2015 20.00
САБОТА 21.03.2015 22.15
НЕДЕЛА 22.03.2015 20.00
ПОНЕДЕЛНИК 23.03.2015 20.00
ВТОРНИК 24.03.2015 20.00
СРЕДА 25.03.2015 20.00

Цена на влезници: 150 денари

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...