ЕРНЕСТ И СЕЛЕСТИН

Постои свет во кој мечките живеат над земјата, во свои градови, а зајаците во своето подземје. Помеѓу двата вида владее страв и омраза. Меѓутоа, кога глушецот Селестин ќе пронајде заеднички јазик со сиромашната мечка Ернест, двата света ќе ги отфрлат. Помеѓу глувците и мечките се развива нераскинлив однос, но поради различностите кои постојат помеѓу нив, запаѓаат во неволја и принудени се да го одбранат своето пријателство.

Ернест и Селестин е француско-белгиска анимирана комедија која е направена според истоимениот серијал на книги. Филмот е прикажан на Канскиот филмски фестивал, а во 2013 година беше номиниран за Оскар во категоријата за најдобар анимиран филм.

СИНХРОНИЗИРАНО

Анимација, драма, комедија

Препорачана возраст: 6+

Земјан на потекло: Франција, Белгија

Траење: 80 минути

18.12.2014 ЧЕТВРТОК во 18.00 ч.

Цената за единечен билет ќе изнесува 100 денари, а за групни посети 70 денари.

Поврзани објави

АМСТЕРДАМ

АМСТЕРДАМ

Amsterdam Сместена во 30тите, оваа приказна следи 3 пријатели кои се сведоци на убиство, стануваат осомничени и ја откриваат најголемата завера во историјата на Америка. Жанр: Драма Траење на филмот :  135 минути Режија: David O. Russell Улоги: Christian Bale, Margot Robbie, John...

СНЕЖАНА НА КРАЈОТ УМИРА

СНЕЖАНА НА КРАЈОТ УМИРА

Животите на една хикикомори уметница, радио водител со Аспергер синдром, сопственик на видеотека, филозоф од пред гранапче, креативен директор и гинеколог анти-наталист се испреплетуваат низ три откачени приказни за љубов, пријателство и посветеност Жанр: комедија/драма Траење на филмот : ...

БИЛЕТ ЗА РАЈОТ

БИЛЕТ ЗА РАЈОТ

Ticket to Paradise Одамна разведените родители на Лили, се здружуваат и патуваат заедно на Бали за да ја спречат Лили да ја направи истата гршка што тие мислат дека ја направиле пред 25 години. Жанр: Комедија, Романтичен / љубовен Траење на филмот :  104 минути Режија: Ol...