НЕДЕЛА НА ЈАПОНСКИ ФИЛМ

Петнаесетто издание на „Недела на јапонски филм“  во „Центар за култура – Битола“. 16 ЈУНИ (ЧЕТВРТОК), 20:00 ч. НОСАРИ: НЕПОСТОЈАНА ВЕЧНОСТ (Nosari no shima / Nosari: Impermanent Eternity/のさりの島) 17 ЈУНИ (ПЕТОК), 20:00 ч. НИЕ ПРАВИМЕ... Повеќе...

БЕДМЕН

Superwho? / Super-héros malgré lui Актер кој се мачи да најде работа е осуден на живот како лузер. Кога конечно добива главна улога во суперхеројски филм, мисли дека конечно ќе му тргне, но судбината има други планови. Жанр: Акција, Комедија... Повеќе...

Lightyear

Lightyear Најновиот филм на Дизни и Пиксар, ја раскажува приказната за еден од главните ликови од „Приказна за играчките“ Баз Лајтиар и неговите авантури кон бесконечноста и подалеку од тоа. Жанр:Анимиран / цртан, Авантура, Акција Траење на... Повеќе...

СВЕТОТ ЈУРА: НАДМОЌ (3D)

Jurassic World: Dominion По повеќе од 30 години служба во воената авијација, Пит Мичел е сѐ уште најдобриот пилот. Наскоро, тој ќе мора да се соочи со своето минато додека тренира нов тим на пилоти за опасна мисија која бара жртва... Повеќе...

ЛЕТОТО КОГА НАУЧИВ ДА ЛЕТАМ

Leto kada sam naučila da letim „Летото кога научив да летам“ е нежна приказна за созревањето и помирувањето. Дванаесетгодишната Софија (Клара Хрвановиќ) сонува за кампување со друштвото и за својот прв бакнеж. Сепак, приморана е летото да го... Повеќе...

TOP GUN: МАВЕРИК

Top Gun Maverick По повеќе од 30 години служба во воената авијација, Пит Мичел е сѐ уште најдобриот пилот. Наскоро, тој ќе мора да се соочи со своето минато додека тренира нов тим на пилоти за опасна мисија која бара жртва. Жанр:Акција, Драма... Повеќе...

СИ БЕШЕ ЕДНАШ ВО СРБИЈА

Bilo jednom u Srbiji За време и по првата светска војна, две момчиња и две девојки од Лесковац: Цоне и Дине, Зорка и Ружица имаат различни судбини но повторно се сретнуваат. ССојузниците го однеле Дине во Париз, каде научил сѐ за убавините на... Повеќе...

ДОКТОР СТРЕЈНЏ ВО МУЛТИВЕРЗУМОТ НА ЛУДИЛОТО

Doctor Strange in the Multiverse of Madness Доктор Стивен Стрејнџ фрла забранета магија која ја отвара вратата кон мултиверзумот, вклучувајќи и алтернативна верзија од него, која како закана за човештвото е преголема за комбинираните сили на... Повеќе...

НЕПОДНОСЛИВАТА ТЕЖИНА НА ГОЛЕМИОТ ТАЛЕНТ

The Unbearable Weight of Massive Talent Николас Кејџ е шворц, па се согласува да се појави на роденденот на милијардер кој е неговиот најголем фан. Но Николас Кејџ, всушност е шпион и работи за ЦИА а милијардерот пак е нарко бос. Жанр: Акција... Повеќе...

НОТР ДАМ ВО ПЛАМЕН

Notre-Dame brûle Филм за случувањата за време на пожарот во Нотр Дам де Париз од април 2019 година. Жанр:Драма Траење на филмот :  110 минути Режија: Jean-Jacques Annaud Улоги: Samuel Labarthe, Jérémie Laheurte, Élodie Navarre, Chloé Jouannet... Повеќе...