Аферим

Aferim

Источна Европа, 1835 година. Жандармот Костадин и неговиот син го прогонуваат „циганскиот роб“ кој му побегнал на својот господар, а се сомневаат и дека имал љубовна афера со жена му. Во потерата, тие среќаат луѓе од различни националности и вери: Турци и Руси, христијани и Евреи, Романци и Унгарци… Сите имаат предрасуди едни кон други кои се пренесуваат од едно поколение на друго. Дури и кога ќе го пронајдат побегнатиот роб, авантура е далеку од својот завршеток.

Траење на филмот: 108 Минути

Режија: Radu Jude

Улоги: Mārtiņš Kalita, Victoria Solovyova, Anastasiya Imamova, Sergey Serov, Miloš Biković

Датуми на прикажување:


25.12.2015 ПЕТОК ВО 22.00 Ч (мала сала)

 

Цена на влезниците -100 ден

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...