РЕВИЈА НА ЕВРОПСКИ ФИЛМОВИ

 

 

03-10 ОКТОМВРИ 2014

ГОЛЕМА САЛА

ВЛЕЗНИЦА: 100 ДЕНАРИ

ПРОГРАМА:

ПО РЕД НА ИСЧЕЗНУВАЊЕ

Петок 03.10.2014 во 22.30

Режија: Hans Petter Moland

Улоги: Stellan Skarsgard, Kristofer Hivju, Bruno Ganz, Goran Navojec, Sergej Trifunović

Земја: Норвешка

 

НИЕ СМЕ НАЈДОБРОТО

Сабота 04.10.2014 во 22.30

Режија: Lukas Moodysson

Улоги: Mira Barkhammar, Mira Grosin, Liv LeMoyne

Земја: Шведска

 

ТОМ НА ФАРМА

Недела 05.10.2014 во 22.30

Режија: Xavier Dolan

Улоги: Xavier Dolan, Pierre-Yves Cardinal, Evelyne Brochu, Manuel Tadros

Земја: Канада, Франција

 

МАКОНДО

Понеделник 06.10.2014 во 22.30

Режија: Sudabeh Mortezai

Улоги: Ramasan Minkailov, Aslan Albiev, Kheda Gazieva, Askhab Umaev

Земја: Австрија

 

КОГА ЌЕ СЕ СПУШТИ НОЌ НАД БУКУРЕШТ

Вторник 07.10.2014 во 22.30

Режија: Corneliu Porumboiu

Улоги: Diana Avramut, Gabi Cretan, Bogdan Dumitrache

Земја: Романија

 

СРЦЕ НА ЛАВ

Среда 08.10.2014 во 22.30

Режија: Dome Karukoski

Улоги: Laura Birn, Peter Franzen, Jasper Pääkkönen

Земја: Финска, Шведска

 

ШТО СМЕ МУ ЗГРЕШИЛЕ НА БОГА

Четврток 09.10.2014 во 22.00

Режија: Philippe de Chauveron

Улоги: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Medi Sadoun

Земја: Франција

 

ОБЛАЦИТЕ НАД СИЛС МАРИЈА

Петок 10.10.2014 во 22.00

Режија: Olivier Assayas

Улоги: Juliette Binoche, Kristen Stewart, Chloe Grace Moertz

Земја: Франција, Швајцарија, Германија

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...