Утоја: 22 јули

Utøya 22. juli

22 јули 2011 година повеќе од 500 млади луѓе беа нападнати од вооружен екстремист во летен камп на остров во близина на Осло. Претходно во денот, истиот човек, постави бомба во владината зграда на Норвешка. Прказната ја следи Каја (18) и нејзините пријатели кои тој кобен ден се наоѓаат во летниот камп, на островот Утоја. Филмот почнува кога група млади ги убедуваат најблиските дека се безбедни на островот и далеку од хаосот кој тој ден настанува во градот. Наеднаш, безбедната атмосфера се претвора во паника предизвикана од првите истрели.

Жанр: Драма, Трилер

Траење на филмот : 93 минути

Режија: Erik Poppe

Улоги: Andrea Berntzen, Elli Rhiannon Müller Osborne, Aleksander Holmen, Brede Fristad

Возрасна категорија:  четврта категорија, +16

Дистрибутер: MCF MKD Skopje

Датуми на прикажување:

Четврток 20.06.2019. 22:15


Цена на влезниците: 2 влезници за 100 денари.

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...