Nick Cave
Рејтинг 0
Вкупен рејтинг од оцени на гласачи. Можете и вие да оставите оценка. Само притиснете на звездичките и "Прифати" копчето.
Прифати
Summary 0.0 лошо

 

Режисерското дуо Форсајт/Полард со мали елементи на драма и документарен филм успеа да прикаже како изгледа еден ден во животот на познатиот музичар Ник Кејв. Нарацијата, непогрешливо напишана и изговорена од страна на самиот Кејв, ни го објаснува неговиот светоглед, погледите кон животот и неговата филозофија на пишување песни. Во „20.000 денови на Земјата“ се појавуваат Кајли Миног, Реј Винстон и Ворен Елис, партнерот на Кејв од бендот. Филмот го доби својот назив според белешката на маргината на книгата песни на Кејв каде што тој пресметувал колку денови е жив. На годинешниов филмски фестивал Санденс ова филмско остварување освои награди за режија и за монтажа.

 

Жанр: музички документарец

Траење на филмот: 97 мин.

Технологија: 2D

Режија: Iain Forsyth, Jane Pollard

Улоги: Nick Cave, Susie Bick, Warren Ellis

Возрасна категорија: Трета категорија, 12+

НЕДЕЛА 07.12.2014 20.00 ч.

Цена на влезници: 150 денари

 

Поврзани објави

СИ БЕШЕ ЕДНАШ ВО СРБИЈА

СИ БЕШЕ ЕДНАШ ВО СРБИЈА

Bilo jednom u Srbiji За време и по првата светска војна, две момчиња и две девојки од Лесковац: Цоне и Дине, Зорка и Ружица имаат различни судбини но повторно се сретнуваат. ССојузниците го однеле Дине во Париз, каде научил сѐ за убавините на животот. Откако е ранет, Цоне пати од амнезија и...

ДОКТОР СТРЕЈНЏ ВО МУЛТИВЕРЗУМОТ НА ЛУДИЛОТО

ДОКТОР СТРЕЈНЏ ВО МУЛТИВЕРЗУМОТ НА ЛУДИЛОТО

Doctor Strange in the Multiverse of Madness Доктор Стивен Стрејнџ фрла забранета магија која ја отвара вратата кон мултиверзумот, вклучувајќи и алтернативна верзија од него, која како закана за човештвото е преголема за комбинираните сили на Стрејнџ, Вонг и Ванда Максимоф. Жанр:Акција...

ПЛАТЕНИК

ПЛАТЕНИК

The Contractor Наредникот Џејмс Харпер, кој е отпуштен од специјалните сили на америчката војска, ризикува сѐ кога ќе се вработи во приватна организација на платеници. Жанр:Акција, Трилер Траење на филмот :  103 минути Режија: Tarik Saleh Улоги: Chris Pine, Ben Foster, Gillian...