120 ОТЧУКУВАЊА (мала сала)
Рејтинг 5
Вкупен рејтинг од 1 оцени на гласачи. Можете и вие да оставите оценка. Само притиснете на звездичките и "Прифати" копчето.
Прифати
Summary 5.0 супер

BPM (Beats Per Minute)

Страсен филм за љубовта, животот и пријателствот форанцуски филм на режисерот Робин Кампиљо. Ова е осетлива историска драма заснована на личните искуства на сценаристот и режисерот со гупа активисти од „ACT UP” во  деведесетите години во Париз. Филмот „120 отчукувања во минута“ е посветен на ХИВ позитивните луѓе и нивните пријатели кои водеа мирни протести против фармацевстката индустрија и политичарите. Приказната го следи Нејтан, кој во текот на деведесетите години од минатиот век се придружува на група париски активисти кои се бават со превенција на од ХИВ вирусот. На неделните состаноци на организацијата тој открива членови кои преферираат радикален пристап кон протестите.

Жанр: драма

Траење на филмот : 140  минути

Режија: Robin Campillo

Улоги:  Nahuel Pérez Biscayart, Arnaud Valois, Adèle Haenel

Возрасна категорија: Трета категорија, +16

Дистрибутер:  MCF MKD Skopje

Датуми на прикажување:

Четврток 21.12.2017. 22:15
Сабота 23.12.2017. 20:15


Цена на влезниците:
  150 денари.

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...