ПС Бусан (мала сала)
Рејтинг 0
Вкупен рејтинг од оцени на гласачи. Можете и вие да оставите оценка. Само притиснете на звездичките и "Прифати" копчето.
Прифати
Summary 0.0 лошо

Краток филм „ПС Бусан“ (PC Busan) во режија на Саша Станишиќ.

Станува збор за филм во јужно-корејска продукција којшто Станишиќ го направи за време на неговиот тринеделен резиденцијален престој во Бусан во 2019 година. Филмот е сниман на корејски јазик со целосно корејска екипа. Директор на фотографија е Чои Вонук, монтажер Ли Дон Мин, музиката е на Васана, а главните улоги ги толкуваат Ким Мин Ву, Парк Хо Чен, Џеонг Џи Јанг.

Главен лик во приказната е Гу, 40 годишен самец кој работи 60 часа неделно. Еднаш во неколку месеци, тој има слободен ден, во кој конечно може да биде она што сака да биде. Во филмот Станишиќ одговара на прашањето што значи да се живее во голема и раздвижена азиска метропола како што е Бусан, каде што новата технологија и старата традиција коегзистираат рамо до рамо. Во филмот режисерот покажува и уште еден вирутелен Бусан каде неговите жители можат да побегнат од реалниот живот и да бидат тоа што сакаат.

Светската премиера на филмот се случи за време на третото издание на Интерсити фестивалот во Бусан.

Жанр: краток филм

Траење на филмот :  10 минути

Режија: Саша Станишиќ

Улоги:

Возрасна категорија:

Дистрибутер: 

Датуми на прикажување

Петок 14.10.2022. 20:00
Сабота 15.10.2022. 20:00


Цена на влезниците: 
100 денари.

Поврзани објави

ЗЛОСТОРСТВОТО Е МОЕ (мала сала)

ЗЛОСТОРСТВОТО Е МОЕ (мала сала)

Mon crime Адонис напредува и во кариерата и во семејниот живот, но кога повторно ќе се појави неговиот пријател од детството и поранешно боксерско чудо, соочувањето меѓу нив двајца е повеќе од обична борба. Жанр: Криминалистички Траење на филмот : 102 минути Режија: François...

ФАРАОНОТ, ДИВЈАКОТ И ПРИНЦЕЗАТА (мала сала)

ФАРАОНОТ, ДИВЈАКОТ И ПРИНЦЕЗАТА (мала сала)

Le pharaon, le sauvage et la princesse Адонис напредува и во кариерата и во семејниот живот, но кога повторно ќе се појави неговиот пријател од детството и поранешно боксерско чудо, соочувањето меѓу нив двајца е повеќе од обична борба. Жанр: Анимиран / цртан, Семеен Траење на филмот ...

DUNGEONS&DRAGONS: ЧЕСТ МЕЃУ КРАДЦИТЕ

DUNGEONS&DRAGONS: ЧЕСТ МЕЃУ КРАДЦИТЕ

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves Адонис напредува и во кариерата и во семејниот живот, но кога повторно ќе се појави неговиот пријател од детството и поранешно боксерско чудо, соочувањето меѓу нив двајца е повеќе од обична борба. Жанр: Авантура, Акција Траење на филмот : 134...