НЕДЕЛА НА ЈАПОНСКИ ФИЛМ

Петнаесетто издание на „Недела на јапонски филм“  во „Центар за култура – Битола“.

16 ЈУНИ (ЧЕТВРТОК), 20:00 ч. НОСАРИ: НЕПОСТОЈАНА ВЕЧНОСТ (Nosari no shima / Nosari: Impermanent Eternity/のさりの島)
17 ЈУНИ (ПЕТОК), 20:00 ч. НИЕ ПРАВИМЕ АНТИКВИТЕТИ (Uso happyaku / We Make Antiques/嘘八百)

 

16 ЈУНИ (ЧЕТВРТОК), 20:00 ч.
НИЕ ПРАВИМЕ АНТИКВИТЕТИ
(Uso happyaku / We Make Antiques/嘘八百)
Игран филм, Јапонија
2018, 105 мин., колор, ДЦП
Режија: Масахару Таке (Masaharu Take)
Сценарио: Шин Адачи (Shin Adachi)
Улоги: Киичи Накаи, Кураносуке Сасаки, Коган Ашиј
(Kiichi Nakai, Kuranosuke Sasaki, Kogan Ashiy)
Сакаи е гратче во близина на брегот на Осака, познато по мечевите во минатото, а денес по квалитетните кујнски ножеви. Во градот живеат Но-
рио, трговец со антиквитети, и Сасуке, кој е грнчар. Еден ден, пред нив ќе се појави Сен Но Рикју, церемонијал-мајстор за чај од XVIII век…

Филмот на Таке во 2018 беше на програмата на Јапонскиот филмски фестивал во Торонто, Канада.

По успехот на филмот кај публиката, во 2020 година авторскиот и актерскиот тим го сними продолжението НИЕ ПРАВИМЕ АНТИКВИТЕТИ! РАНДЕВУ ВО КЈОТО (Usohappyaku Kyomachi Rowaiyaru / We Make Antiques! Kyoto Rendezvous)
.
Возрасна категорија: за сите возрасти
Влезница: бесплатен влез

 

 

 

 

 

17 ЈУНИ (ПЕТОК), 20:00 ч.
НОСАРИ: НЕПОСТОЈАНА ВЕЧНОСТ
(Nosari no shima / Nosari: Impermanent Eternity/のさりの島)
Игран филм, Јапонија
2021, 129 мин., колор, ДЦП
Режија: Тацуја Јамамото (Tatsuya Yamamoto)
Сценарио: Тацуја Јамамото (Tatsuya Yamamoto)
Улоги: Кисецу Фуџивара, Чисако Хара (Kisetsu Fujiwara, Chisako Hara)Млад измамник талка низ земјата, им се јавува на постари луѓе кои жи-
веат сами, велејќи им „Бабо, јас сум“, ги лаже дека им е внук. Младичот талкајќи пристигнува во Амакуса, префектурата Кумамото, и ѝ се јавува
со познатиот поздрав на една стара жена која има музичка продавница, и таа срдечно го прифаќа.Измамникот секако наумил да ја измами старицата и да ѝ ги земе парите, но таа инсистира дека тој е нејзин внук. На крајот, непланирано, тие почнуваат да живеат заедно, а измамникот постепено почнува да се чувствува чудно удобно: почнува да се навикнува на пријателството со младите селани, на звуците и на пејзажот на Амакуса и на секојдневието
со старата дама. Авторот Тацуја Јамамото освои две номинации на националниот јапонски филмски фестивал Nippon Connection Japanese Film Festival 2021.
Возрасна категорија: за сите возрасти
Влезница: бесплатен влез

 

 

 

 

 

 

 

 

Поврзани објави

ВСЕЛЕНСКОТО МОМЧЕ

ВСЕЛЕНСКОТО МОМЧЕ

SPACE BOY Џим е надарено 11-годишно момче со пасија за вселената и науката. Доселувајќи се во нов град со татко му, Џим треба да учествува на натпревар за млади научници со неговата нова соученичка Ема. И покрај нејзината неподготвеност, Џим ја убедува да го имитира проектот „Екселсиор“ на...

БИБИ И БОБИ ВО СНЕШКОВГРАД

БИБИ И БОБИ ВО СНЕШКОВГРАД

Каква новогодишна авантура! Неверојатна, возбудлива и како и секогаш - непредвидлива! Биби и Боби патуваат со снешкото Гого кон Снешковград за таму да ја пречекаат Новата година. Но, Снешковград е пуст и тивок. Каде се сите снешковци? Зошто никој не ја прославува Новата година? Гледајте ја оваа...

МАЧОРОТ ВО ЧИЗМИ: ПОСЛЕДНА ЖЕЛБА

МАЧОРОТ ВО ЧИЗМИ: ПОСЛЕДНА ЖЕЛБА

Puss in Boots: The Last Wish Мачорот во чизми открива дека неговата желба за авантура има последици - потрошил 8 од неговите 9 животи. Мачорот оди на патување да ја најде митската последна желба и да си ги врати своите 9 животи назад. Жанр: Анимиран / цртан, Комедија, Авантура Траење на...