недела на шпански филм
Рејтинг 0
Вкупен рејтинг од оцени на гласачи. Можете и вие да оставите оценка. Само притиснете на звездичките и "Прифати" копчето.
Прифати
Summary 0.0 лошо
3Д Кино Битола при Центарот за Култура – Битола и Амбасадата на Кралството Шпанија имаат чест да ве Поканат на отворање на филмскиот циклус:
🇪🇸НЕДЕЛА НА ШПАНСКИ ФИЛМ 2022
Отварањето ќе биде на на 24 ноември (четврток) 2022 год, 20:00 часот во малата сала во Центарот за Култура- Битола со филмот:
ШАМПИОНИ (Campeones)
🔴24 НОЕМВРИ (ЧЕТВРТОК) 20:00 ч.
ШАМПИОНИ
(Champions / Campeones)
Игран филм, Шпанија
2018, 124 мин., колор, ХД-видео
Режија: Хавиер Фезер (Javier Fesser)
Сценарио: Давид Маркес, Хавиер Фезер (David Marqués, Javier Fesser)
Улоги: Хавиер Гутиерез, Атенеа Мата, Хуан Маргајо (Javier Gutiérrez,
Athenea Mata, Juan Margallo)
🔴25 НОЕМВРИ (ПЕТОК) 20:00 ч.
ЌЕ ДОЈДЕ ОГНОТ
(O que arde/ Fire Will Come)
Игран филм, Шпанија, Франција / Луксембург
2019, 86 мин., колор, ХД-видео
Режија: Оливер Ласе (Oliver Laxe)
Сценарио: Сантијаго Фијол, Оливер Ласе (Santiago Fillol, Oliver Laxe)
Улоги: Амадор Ариас, Бенедикта Санчез, Инасио Абрао (Amador Arias,
Benedicta Sánchez, Inazio Abrao)
🔴26 НОЕМВРИ (САБОТА) 20:00 ч.
ТЕМНОСИНО СКОРО ЦРНО
(AzulОscuroCasiNegro / Dark Blue Almost Black)
Игран филм, Шпанија
2006, 105 мин., колор, ХД-видео
Режија: Даниел Санчез Аревало (Daniel Sánchez Arévalo)
Сценарио: Даниел Санчез Аревало (Daniel Sánchez Arévalo)
Улоги: Ким Гутиерез, Раул Аревало, Марта Етура
(Quim Gutiérrez, Raúl Arévalo, Marta Etura)
🔴28 НОЕМВРИ (ПОНЕДЕЛНИК) 20:00 ч.
АЈ, КАРМЕЛА
(¡Ay, Carmela!)
Игран филм, Шпанија / Италија
1990, 102 мин., колор, ХД-видео
Режија: Карлос Саура (Carlos Saura)
Сценарио: Рафаел Аскона, Хосе Санчис Синистера, Карлос Саура
(Rafael Azcona, José Sanchís Sinisterra, Carlos Saura)
Улоги: Кармен Маура, Андрес Пахарес, Габино Диего, Маурицио Де
Раца, Хосе Санчо (Carmen Maura, Andrés Pajares, Gabino Diego,
Maurizio De Razza, José Sancho)
🔴29 НОЕМВРИ (ВТОРНИК) 20:00 ч.
ТАЈНАТА ВО НИВНИТЕ ОЧИ
(El secreto de sus ojos /
The Secret in Their Eyes)
Игран филм, Аргентина / Шпанија
2009, 129 мин., колор, ХД-видео
Режија: Хуан Хозе Кампанела (Juan José Campanella)
Сценарио: Eдуардо Сачери, Хуан Хозе Кампанела (Eduardo Sacheri,
Juan José Campanella)
Улоги: Рикардо Дарин, Соледад Виљамил, Пабло Раго (Ricardo Darín,
Soledad Villamil, Pablo Rago)
🔴30 НОЕМВРИ (СРЕДА) 18:00 ч.
ЦРНИ ДИЈАМАНТИ
(Diamantes negros / Black Diamonds)
Игран филм, Шпанија / Португалија
2013, 98 мин., колор, ХД-видео
Режија: Мигел Алкантуд (Miguel Alcantud)
Сценарио: Мигел Алкантуд (Miguel Alcantud)
Улоги: Сетиги Дијало, Хамиду Самаке, Карло Дурси
(Setigui Diallo, Hamidou Samaké, Carlo D’Ursi)
🔴01 ДЕКЕМВРИ (ВТОРНИК) 20:00 ч.
ЛЕСНО Е ДА СЕ ЖИВЕЕ СО ОЧИ ЗАТВОРЕНИ
(Living Is Easy with Eyes Closed/
Vivir es fácil con los ojos cerrados)
игран филм, Шпанија
2013, 108 мин., колор, ХД-видео
Режија: Давид Труеба (David Trueba)
Сценарио: Давид Труеба (David Trueba)
Улоги: Хавиер Камара, Наталија де Молина, Францеск Коломер, Хорге Санз (Javier
Cámara, Natalia de Molina, Francesc Colomer)

Поврзани објави

ВСЕЛЕНСКОТО МОМЧЕ

ВСЕЛЕНСКОТО МОМЧЕ

SPACE BOY Џим е надарено 11-годишно момче со пасија за вселената и науката. Доселувајќи се во нов град со татко му, Џим треба да учествува на натпревар за млади научници со неговата нова соученичка Ема. И покрај нејзината неподготвеност, Џим ја убедува да го имитира проектот „Екселсиор“ на...

БИБИ И БОБИ ВО СНЕШКОВГРАД

БИБИ И БОБИ ВО СНЕШКОВГРАД

Каква новогодишна авантура! Неверојатна, возбудлива и како и секогаш - непредвидлива! Биби и Боби патуваат со снешкото Гого кон Снешковград за таму да ја пречекаат Новата година. Но, Снешковград е пуст и тивок. Каде се сите снешковци? Зошто никој не ја прославува Новата година? Гледајте ја оваа...

МАЧОРОТ ВО ЧИЗМИ: ПОСЛЕДНА ЖЕЛБА

МАЧОРОТ ВО ЧИЗМИ: ПОСЛЕДНА ЖЕЛБА

Puss in Boots: The Last Wish Мачорот во чизми открива дека неговата желба за авантура има последици - потрошил 8 од неговите 9 животи. Мачорот оди на патување да ја најде митската последна желба и да си ги врати своите 9 животи назад. Жанр: Анимиран / цртан, Комедија, Авантура Траење на...