НЕДЕЛА НА МАКЕДОНСКИ ФИЛМ

Од 28 јануари до 03 февруари 2019 год. во малта сала на НУ Центар за култура Битола ќе се одржи филмската ревија НЕДЕЛА НА МАКЕДОНСКИ ФИЛМОВИ .
Во овој филмски циклус ќе бидат претставени 11 нови и постари филмови од реномирани македонски режисери.
Оваа активност на Центарот за култура Битола ги најавува своите заложби за промоција на македонската кинематографија. Во 2019 година очекуваме повеќе премиери на македонски филмови.

28-29.01.2019/ 20:00 ч. КОБРА – режија Игор Иванов – Изи
28.01.2019/ 21:00 ч. СОБА СО ПИЈАНО – режија Игор Иванов – Изи
29.01.2019/ 21:00 ч. ТРИ ДЕНА ВО СЕПТЕМВРИ – режија Даријан Пејовски
30.01.2019/ 20:00 ч. ПАНКОТ НЕ Е МРТОВ – режија Владимир Блажевски
30.01.2019/ 22:00 ч. КОПАЊЕ- режија Ивица Димитријевиќ/ Мартин Иванов
31.01.2019/ 20:00 ч. СКОПЈЕ РЕМИКС – група режисери
01-02.02.2019/ 20:00 ч. ИСЦЕЛИТЕЛ- – режија Ѓорче Ставрески
01.02.2019/ 22:00 ч. ГОДИНА НА МАЈМУНОТ- – режија Владимир Блажевски
02.02.2019/ 22:00 ч. ЏГАН – режија Вардан Тозија
03.02.2019/ 20:00 ч. ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА СКОПЈЕ– режија Данило Шербеџија/Раде Шербеџија
03.02.2019/ 22:00 ч. БИКИНИ МУН- режија Милчо Манчевски

Проекциите ќе се одржат во малата сала. Цената на картите е 100 денари.

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...