ИФФК Браќа Манаки
•Реалноста не е доволна•
Од 19ти август – петок овогодинешното издание на “Браќа Манаки” стартува со 60 филмови, но и познати личности кои ќе одлучуваат за селектираните филмови во долгометражната програма, краткометражните филмови, документарната програма и студентската програма.
На отворањето, со особена чест го пречекуваме оскаровецот Ентони Дод Ментл кој е добитник на „Златна камера 300“ за животно дело, а на крајот на Фестивалот ќе не почести легендата на кинематографијата, Џон Метисон.
Фантастични 14 филмови со силен авторски печат и визуелна естетика. Филмот за отворање е „Мајка и син“.(Un petit frère/ Mother and Son), 2022, француски филм во режија на Леонор Сераије, директорка на фотографија Елен Лувар.
Офф програмата ќе биде повеќеслојна со повеќе изложби, колекционери кои ја раскажуваат филмската приказна на градот, живи слики, концерти на филмска музика.

Самиот збор фестивал значи славење, а ние го славиме филмот.

Повеќе информации за програмата на следниот линк:

Поврзани објави

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

ЕНТМЕН И ОСАТА: КВАНТОМАНИЈА 3D

Ant-Man and the Wasp: Quantumania Скот Ланг и Хоуп Ван Дајн, заедно со Хенк Пим и Џенет Ван Дајн, го истражуваат Квантниот реалм, каде се среќаваат со чудни суштества и тргнуваат на авантура која оди надвор од границите на тоа што мислеле дека е можно. Жанр:  Акција, Авантура...

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

ТИТАНИК(РЕИЗДАНИЕ) 3D

Titanic По повод 25-годишнината од премиерата на филмот, Титаник се враќа повторно на кино платната од 9 февруари - во ремастерирана верзија. 17- годишна аристократка се заљубува во сиромашно момче со ликовен талент, додека пловат на луксузниот брод Титаник. Жанр:  Драма, Романтичен /...

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

МАГИЧНИОТ МАЈК: ПОСЛЕДЕН ТАНЦ

Magic Mike's Last Dance По долг хијатус, магичниот Мајк повторно се враќа на сцената, откако една бизнис зделка пропаднала и морал да работи како бармен во Флорида. Мајк оди во Лондон за еден последен пат со богатата жена Мександра Мендоза која го привлекува со понуда која не може да ја...